BiH ESAP 2030+ pomoći će zaštiti okoliša, pružiti alat relevantnim tijelima za postizanje održivosti okoliša, poboljšati zdravlje građana i građanki, te doprinijeti težnjama BiH za članstvo u EU. Tokom mjeseca februara i marta 2022., predstavnici i predstavnice vlasti BiH podijelili su sa nama svoje poruke zašto je BiH ESAP 2030+ toliko važan za Bosnu i Hercegovinu. Razgovarali smo sa Nadom Ljubojević, višom saradnicom za zaštitu okoliša u Odjeljenju za prostorno planiranje i imovinsko-pravne poslove Brčko distrikta Bosne i Hercegovine (BiH).
Na koji način će BiH ESAP 2030+ pomoći relevantnim bh. institucijama u postizanju održivosti okoliša i unapređenju zdravlja i dobrobiti sadašnjih i budućih generacija građana i građanki u BiH?
Svaka osoba ima pravo na život u zdravom i ekološki prihvatljivom okolišu i dužnost je svakog pojedinca/ke da zaštiti i čuva okoliš.
Strategija zaštite okoliša i Akcioni plan 2030+ sadrže ciljeve i mjere za predstojeći period od 10 godina. Realizacija mjera zacrtanih Akcionim planom pomoći će nadležnim institucijama da oblast zaštite okoliša doprinese unapređenju zdravlja sadašnjih i budućih generacija u BiH.
BiH ESAP 2030+ uvažiti će odnose između rodne ravnopravnosti, društvene jednakosti i siromaštva (GESEP). Na koji način će to da donese dodatne benefite Strategiji zaštite okoliša BiH?
Po prvi put kod izrade strateških dokumenata omogućena je interakcija između okoliša i pitanja koje se odnose na rodnu ravnopravnost, društvenu jednakost i siromaštvo u BiH, pa je za očekivati da će implementacija Strategije i Akcionog plana donijeti benfite ovim kategorijama društva.
U dosadašnjem procesu izrade BiH ESAP 2030+ dokumenta određeni su prioriteti u pogledu ciljeva i mjera. Koji ciljevi i mjere su definisane kao prioriteti u Brčko distriktu BiH?
Kad su u pitanju prioriteti u pogledu ciljeva i mjera na prvo mjesto bih stavila jačanje kadrovskog i institucionalnog kapaciteta u oblasti okoliša u Brčko distriktu BiH. To je neizostavno, uzimajući u obzir da Strategija zaštite okoliša 2030+ sadrži 7 tematskih cjelina, što pored Odjeljenja za prostorno planiranje i imovinsko pravne poslove (kao nadležnog odjeljenja za zaštitu okoliša) zahtijeva uključenost i ostalih odjeljenja Vlade koji su od ključnog značaja prilikom izrade ovog dokumenta i realizacije mjera koji će se definisati Akcionim planom. Teme koje su u fokusu odnose se na upravljanje otpadom (odnosno izgradnja centra za upravljanje otpadom), upravljanje vodama i zaštita voda (odnosno izgradnja sistema za prečišćavanja opadnih voda), zaštita prirode, zaštita zraka – uspostavljanje monitoringa zagađenja segmenata okoliša, energetska efikasnost i korištenje obnovljivih izvora energije, zaštita zemljišta, upravljanje hemikalijama, upravljanje šumama, kao i buka i vibracije u okolišu.
Drugi prioritet bi bio izrada novih ili izmjena i dopuna postojećih zakonskih i podzakonskih akata iz oblasti okoliša.
Da li je svijest građana i građanki o okolišu dovoljno razvijena i da li se primjeti napredak kada je riječ o uključivanju građana i građanki Brčko distrikta BiH u okolišna pitanja?
Kad je u pitanju osviješćenost po pitanju zaštite okoliša, teško je u ovom trenutku odrediti nivo osviješćenosti. Naravno, građani i građanke žele zdrav i ekološki čist okoliš, ali da bi se to desilo moramo svi učestvovati i dati svoj doprinos njegovom očuvanju na način da se poštuju zakoni iz oblasti okoliša i da inspekcijske kontrole budu efikasne. Zato treba kontinuirano promovisati važnost očuvanja okoliša za dobrobit sadašnjih i budućih generacija, a to je moguće samo uz strogo poštovanje zakonskih odredbi iz oblasti okoliša i da svako u svom okruženju i djelokrugu rada doprinosi očuvanju okoliša i to od preškolskog uzrasta, pa do najstarijih populacija.
BiH je bogata brojnim turističkim destinacijama. Koja je Vaša omiljena koju bi preporučili našim čitateljima i čitateljkama i zašto?
BiH obiluje brojnim turističkim destinacijama, ali jedna od njih je i grad sunca i mnogih prirodnih, kulturno-istorijskih vrijednosti -Trebinje. Geografski položaj ovog grada je takav da je samo 20 km udaljen od mora. Tu je i Orjen planina i svakako neizostavni krošnjasti platani koji su stari oko 120 godina.
Intervju je objavljen 11. marta 2022. godine na portalu Infobrcko.com.