Неки бх. пејзажи спадају међу најљепше у свијету. Наше шуме и ријеке настањује једна од најбројнијих заједница различитих биљака и животиња у Европи.

Међутим, наша земља се мијења. Напредак прате све већа загађеност животне средине и све израженији притисак на наше ресурсе, што угрожава здравље и егзистенцију људи.

Јесмо ли спремни преузети одговорност за проблеме које узрокујемо животној средини? Могу ли грађани и грађанке БиХ постати стварни савезници природе?

Погледајте БиХ ЕСАП 2030+  филм који говори о проблемима у животној средини с којима се суочава БиХ и о новој Стратегији заштите животне средине која се припрема за нашу земљу.

Видео о бх. Стратегији заштите животне средине

Управо онако како у филму питају Лана Пудар, Роберт Дацешин, Мирела Лаковић и други – да ли ти је стало до прењског алпског даждевњака, до ријека БиХ и до тога како можемо смањити загађеност ваздуха у градовима? Након двије године рада на припреми, БиХ је на путу да добије своју прву Стратегију заштите животне средине. У наставку текста сазнајте више о томе како се и ви можете укључити.

Нова Стратегија вам је дата на увид како бисте могли дати своје коментаре и сугестије

Ова Стратегија је резултат партиципативног процеса, што значи да је у изради нацрта учествовао читав низ заинтересованих страна. Наредни корак је достављање Стратегије на увид грађанима и грађанкама Босне и Херцеговине. Ово је одлична прилика за све који су заинтересовани за очување животне средине да доставе своје коментаре и сугестије на програм политике заштите животне средине у БиХ за наредних десет година. Немојте пропустити прилику да искажете своје мишљење!

Укључивањем можете унаприједити ефективност Стратегије и допринијети бољем дефинисању потреба и рјешења на локалном нивоу.

Јавне консултације у Босни и Херцеговини су почеле. У наставку ћете наћи линк за приступ јавним консултацијама у Федерацији БиХ, које трају до 30. јуна 2022. Све информације можете пронаћи на интернет страницама Федералног министарства околиша и туризма и Федералног министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства, гдје су наведена упутства о начину давања коментара.

У наставку ћете наћи и повезницу за јавне консултације у Републици Српској, које су отворене крајем јуна. Јавна расправа ће бити одржана 19. јула, а примјери и коментари могу се доставити у периоду од 30 дана након одржавања јавне расправе. Све информације можете пронаћи на интернет страници Министарства просторног уређења, градње и екологије Републике Српске, гдје су дата и додатна упутства о давања мишљења и препорука.

Такође, процес консултација у Брчко дистрикту је отворен и траје до 16. јула. Све информације можете да пронађете на интернет страници Одјељења за просторно планирање и имовинско-правне послове Брчко дистрикта.

Процес јавних консултација сада је отворен на свим нивоима власти у Босни и Херцеговини. Све  најновије информације можете пронаћи на нашој интернет страници: https://esap.ba/sr/. 

Желите знати више о томе зашто се требате укључити?

 Учешће јавности у питањима животне средине значи изражавање мишљења грађана и грађанки или заједница о процесима одлучивања о животној средини, између осталог, путем механизама као што су гласање, учешће у консултацијама, достављање поднесака, провођење кампања. Учешће јавности у питањима заштите животне средине је важна компонента демократског друштва и доприноси унапређењу квалитета и ефикасности одлучивања о питањима животне средине. Заправо, може помоћи у утврђивању изазова у области животне средине и рјешавању тих изазова те осигурати корисна и јединствена сазнања на локалном нивоу на која се могу ослонити креатори политика. Такође, јача осјећај властите одговорности међу грађанима и грађанкама у погледу дешавања на нивоу политике и истовремено доприноси законитости и јавном прихватању одлука, те тиме умањује сукобе и оснажује грађане и грађанке. Посебно је важно прибавити мишљења и препоруке грађана и грађанки на маргинама друштва, како би се узеле у обзир њихове потребе и предложена рјешења.

У Босни и Херцеговини, Аархус центар већ дужи низ година ради на јачању учешћа јавности у дефинисању политике животне средине. БиХ је дио Економског одбора Уједињених нација за Европску конвенцију о приступу информацијама, учешћу јавности у доношењу одлука и приступу правосуђу у питањима животне средине. Ипак, има простора за унапређење, у погледу учешћа јавности, као на примјер у провођењу стратешких процјена животне средине и процјена утицаја на животну средину у БиХ.

Како ће Стратегија унаприједити учешће јавности?

 У Стратегији заштите животне средине БиХ су препознати ови изазови и предложени многи модалитети за унапређење учешћа јавности у БиХ у наредних десет година. На примјер, учешће јавности је заступљено у Стратегији за ниво БиХ у неколико приоритетних области (као што су биолошка разноликост и хемикалије), гдје су предвиђене консултације и сарадња са цивилним сектором, укључујући кампање јачања свијести намијењене грађанима и грађанкама.

Поред тога, један од циљева Стратегије је укључивање грађана и грађанки у одлучивање о питањима животне средине, посебно у процесе процјене утицаја на животну средину и издавања околинских дозвола.

Чланак је инцијално објављен 16.06.2022. године на порталу Klix.ba.