BiH ESAP 2030+ nastavlja napredovati brzim korakom – nakon vrlo intenzivnog perioda održavanja 4. kruga sastanaka radnih grupa, sadašnji Akcioni plan ESAP sadrži identificirane ključne izazove i specificirane operativne ciljeve za svih sedam ESAP tematskih područja. Potvrđene su polazne vrijednosti i očekivani ciljevi, i predložene mjere za svaki definirani cilj u ESAP akcionom planu.
G. Torgny Svenungsson, direktor Švedske agencije za međunarodni razvoj, je izrazio zadovoljstvo ostvarenim napretkom u ovom krugu sastanaka radnih grupa, kao i trenutnom dinamikom odvijanja projekta. «Švedska podržava nastavak saradnje između naše dvije zemlje, BiH put ka članstvu u EU, kao i uspostavi funkcionalnog institucionalnog okvira u BiH», rekao je g. Svenugsson.
Nakon 4. kruga sastanaka radnih grupa uslijedio je sastanak Upravljačkih odbora (nivo pomoćnika ministara) koji je održan u Sarajevu, Banja Luci i Brčkom, kao i sastanak Upravnog odbora (ministarski nivo), koji je održan u Banja Luci.
Na sastanku Upravnog odbora, Gđa Srebrenka Golić, Ministrica za prostorno planiranje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, navela je da je BiH ESAP 2030+ «kompleksan i sveobuhvatan dokument, s obzirom da pokriva sedam područja EU politika vezanih za okoliš: vodni resursi; upravljanje otpadom; biološka raznolikost; kvalitet zraka; klimatske promjene, i energija; upravljanje resursima; i upravljanje okolišem. Neophodno je stvoriti razumijevanje u javnosti da je sektor okoliša izvanredan razvojni resurs koji može doprinijeti ekonomskom rastu, ali i podići svijest o tome da će pitanja okoliša postati preduvjet za dobivanje sredstava međunarodnih donatora i na financijskom tržištu.»
Sastanci Upravljačkih odbora
Kao i sastanci radnih grupa, sastanci Upravljačkih odbora se održavaju za svaki nivo nadležnosti – BiH, Federacija BiH, Republika Srpska i Distrikt Brčko, gdje pomoćnici ministara razmatraju i daju smjernice za neriješena pitanja koja se pojave na osnovu doprinosa članova radne grupe, komentara na akcione planove, te se informiraju o trenutnom statusu projekta.
Na nedavno održanom sastanku Upravljačkog odbora za nivo BiH, g. Mirza Hujić, pomoćnik ministra (MVTEO BiH) naveo je da je pitanje koordinacije jedno od najvažnijih za sektor okoliša, i naglasio je ulogu MVTEO kao koordinacionog tijela kod definiranja politika. Gđa Ljiljana Stanišljević, šefica Odjela za procjenu utjecaja na okoliš i okolišne dozvole u vladi RS, navela je slično zapažanje tokom sastanka Upravljačkog odbora na nivou RS, i izrazila zadovoljstvo dinamikom odvijanja projekta i činjenicom da dokument počinje dobivati oblik uz učešće svih različitih aktera. Naglasila je da je važno biti ambiciozan, ali i realan u njegovoj pripremi. Gđa Nada Ljubojević, predstavnica Odjeljenja za prostorno planiranje i imovinsko-pravne poslove Distrikta Brčko, pohvalila je činjenicu da se sve aktivnosti odvijaju u skladu sa utvrđenim planom, uprkos trenutnim uvjetima u vezi sa pandemijom COVID-19. G. Muhamed Cero, pomoćnik ministrice (Federalno ministarstvo okoliša i turizma) ukazao je na značaj institucionalnog umrežavanja i unaprjeđenja koordinacionih mehanizama, posebno u pogledu jačanja koordinacione uloge državnih institucija poput MVTEO BiH. Tokom sastanaka Upravljačkih odbora, projektni eksperti su zajednički izrazili potrebu za unaprjeđenjem koordinacije, kao i izvještavanja prema EU i međunarodnim konvencijama, kao preduvjet za dobivanje IPA sredstava.
Sastanak Upravnog odbora
Banja Luka, 9. juli 2021. g. – Upravni odbor okuplja članove iz državnih i entitetskih institucija, kao i međunarodne aktere. Jedno od ključnih pitanja koje je razmatrano na ovom sastanku je kako unaprijediti koordinacionu ulogu MVTEO BiH, gdje su članovi predložili izradu Instrukcije/Odluke ili sličnog dokumenta, koji će poslužiti kao smjernica za koordinaciju aktivnosti između MVTEO BiH, entiteta i Distrikta Brčko. Razmatrana je i uspostava dvije agencije za okoliš kao način da se unaprijedi sistem monitoringa i izvještavanja na planu zaštite okoliša. Još jedna važna napomena sa sastanka je da Upravljački odbori i Upravni odbor jednoglasno podržavaju prijedlog vezan za jačanje kapaciteta unutar odjeljenja nadležnih za okoliš, što je neophodno za implementaciju, monitoring i izvještavanje o ESAP mjerama.
G. Gilles Rabattet (šef Odjela za ekonomski razvoj, infrastrukturu i prirodne resurse u Delegaciji EU u BiH) naveo je da BiH ESAP 2030+ treba ponuditi pragmatično rješenje za efikasno upravljanje, kako bi Bosna i Hercegovina mogla ispuniti svoje međunarodne obaveze i ostvariti napredak u EU integracijama. U tom kontekstu, g. Rabattet je izjavio: «Izrada ESAP-a će doprinijeti ispunjavanju obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i budućoj EU podršci u vezi sa okolišem. Prema tome, saradnja između entiteta i uloga državnog nivoa u utvrđivanju principa i mehanizama koordinacije su pitanja od najvećeg značaja.»
Šta slijedi?
Peti krug sastanaka radnih grupa predviđen je za jesen 2021., a prije toga, izvršit će se financijska procjena mjera i prioritizacija ciljeva za svaki nivo nadležnosti.
Projekat će ponuditi strategije i akcione planove za četiri nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, sa ambicioznim i jasno definiranim strateškim i tematskim ciljevima, za koje se planira da će biti dogovoreni i da će biti usvojene mjere za narednih 10 godina. Ovi ciljevi će se temeljiti na principima cirkularne ekonomije i dekarbonizacije, koji će doprinijeti ostvarivanju ciljeva Evropskog zelenog plana (EU Green Deal) za Zapadni Balkan.
BiH ESAP 2030+ primjenjuje participatoran pristup, koji uključuje predstavnike relevantnih institucija, privatnog i javnog sektora, NVO i pripadnike akademske zajednice. Pored toga, BIH ESAP 2030+ kroz cijeli dokument integrira aspekte rodne jednakosti, društvene ravnopravnosti i siromaštva (Gender Equality, Social Equity and Poverty – GESEP). Procjena utjecaja na okoliš sve četiri strategije i akciona plana se radi paralelno sa izradom tih strateških dokumenata, i bit će dostupna širokoj javnosti.